Výstava betlémů

Během doby adventní a vánoční proběhne v obou oratořích kuřimského kostela výstava bétlémů. Vystavované betlémy jsou zapůjčené z několika zdrojů. Hlavními majitelkami jsou paní Dana Minksová z Lelekovic a paní Jarmila Svobodová ze Sivic, která každý ročník u nás vystavovuje část svojí obrovské sbírky. Dále zde budou ke zhlédnutí betlémy od občanů Kuřimi a okolních obcí . Předpokládáme také betlémy od dětí z našich školek a škol.

Pár slov o hlavních vystavujících

Paní Minksová si kdysi vyrobila svůj první korálkový betlém a manžel jí tehdy řekl, ať si k němu zkusí vyřezat koníka. A tak to zkusila ze stavebního polystyrenu. K práci jí stačil odlamovací nožík a modelářský skalpel. V té době měla ochrnutou polovinu obličeje – Bellova obrna lícního nervu - a nemohla malovat obrazy, ale vyřezávání to kupodivu nevadilo. Cítila, že to je správná cesta, jak projevit svou vděčnost a poděkování Bohu, protože zdraví jí se začalo navracet. Brala to jako výzvu a pokračovala ve vyrábění i po příchodu vlastního miminka. Když udělala pro syna model kostela, přemluvili ji známí, aby uspořádala první výstavu v Lelekovicích, v jejichž kulisách je betlém zasazen. Letos ji poprosila kamarádka o vystavení betlémů v kuřimském kostele, a tak přišel nápad udělat jako poděkování model tohoto kostela.

Paní Svobodová je již od malička sběratelkou betlémů a nyní jich má doma několik stovek. V dětství byl u nás doma betlém důležitější než stromeček, s tatínkem jsme ho rádi stavěli. Ve dvanácti letech jsem si vystříhala svůj první, Alšův, pak další.... říká paní Svobodová. Zhruba od 500 kusů je přestala počítat. Betlémy si průběžně vyráběla, vystřihovala, dostávala jako dar od lidí nebo si je vozila z dovolených. Postupně betlémy vystřihovala i se svými dětmi a nyní už i s vnoučaty.

Kde výstavu najdete

Obě oratoře se nachází v 1. patře kostela a každá má samostatný vchod zvenku. Do jedné se jde vstupem do věže kostela a do druhé se vchází přes boční vchod do kostela.

Otevírací doba výstavy je následující :

Neděle 18.12. 10:30 - 11:30 hod

Sobota 24.12. 13:00 - 15:00 hod  - na výstavu navazuje v kostele štědrovečerní divadlo o narození Ježíska

Pondělí 26.12. 10:30 - 11:30 hod

Neděle 1.1.      14:30 - 16:30 hod

Neděle 8.1.      10:30 - 11:30 hod

Navštivte tuto výstavu a zpestřete si tak dobu adventní - dobu očekávání. Příjemně se tak naladíte na nadcházející Vánoce.

Fotografie z výstavy bétlémů 2021

Fotografie z výstavy bétlémů 2020