Pravidelné katecheze pro děti

Tři králové

Milé děti, dnes nám do betléma doputují tři králové. Putují již řadu dní. Pojďte si poslechnout, jak to s tou jejich cestou bylo.

Poslechni si příběh:

Štědrý den

Milé děti, konečně jsme se dočkali. Stromeček svítí a do jesliček v Betlémě Marie položila děťátko. Malého Ježíška. K betlému přišlo mnoho lidí, aby se mu poklonili a předali své dary. pojďte si poslechnout příběh o ovečce, která si pro Ježíška také připravila krásný dárek.

Poslechni si příběh:

Ovečka darovala Ježíškovi vzácný dar. Byl její dar pro Ježíška užitečný? Čím?


Všimli jste si na první fotografii, kdo v dáli míří k Betlému, aby se Ježíškovi poklonil?

Správně, jsou to:

Ale ti mají před sebou ještě kousek cesty.

Krátké adventní příběhy

Zatím se nemůžeme ve větším počtu setkávat při slavení nedělních mší. Pokud ale také chcete s Marií a Josefem putovat z Nazareta do Betléma, budeme rádi, když se k nám připojíte.

Každou adventní neděli bude pro vás na těchto stránkách připravený nový příběh, ve kterém se posuneme vždy o kousek blíže k Betlému. Kromě povídání se můžete těšit také na jiná malá překvapení. Těšíme se na setkání Jana, Eva, Anička.

4. neděle adventní

Na věnci adventním čtyři svíčky hoří, čtyři dny zbývají, než se narodí. Milé děti, aby vám tento čas rychleji plynul, máme pro vás další část příběhu. Tentokrát bude největším hrdinou Mariin oslík.

Poslechni si adventní příběh:
nejen pro starší děti čtení na zamyšlení
3. neděle adventní

Milé děti, na adventním věnci se nám rozhořela další svíce a my můžeme slavit 3. adventní neděli. Poutníci na cestě do Betléma se opět posunuli o další kus cesty a tentokrát je na cestě čekalo strádání, ze kterého jim pomohla nečekaná přítelkyně, jedlička.

Jakou roli sehrála v jejich příběhu? A jak bude putování Marie, Josefa a oslíka pokračovat? Poslechněte si vše v dalším příběhu.

Poslechni si adventní příběh:

I tentokrát jsme si pro vás připravili několik úkolů.

Mladší děti

Bludiště

Starší děti
Mučednický příběh sv. Lucie.

Hra

2. neděle adventní

Milé děti, na adventním svícnu nám hoří 2 svíce a to znamená, že dnes společně slavíme druhou nedělí adventní. Už podruhé se setkáváme, abychom spolu s Marií, Josefem a oslíkem putovali k Betlému.

Na cestě, kterou jsme pro vás postavily v našem kostele a který můžete na fotografiích sledovat, jsou naši poutníci již o kus dál. Aby lépe viděli na cestu, na nebi se jim postupně rozsvěcují hvězdy.

Pojďte si tedy spolu s námi poslechnout druhý adventní příběh.

Poslechni si adventní příběh:
Sv. Mikuláš

Milé děti, svatého Mikuláše už jistě všichni znáte. Když se řekne "svatý Mikuláš," každý si jistě vybaví muže s bílými vousy, biskupskou mitrou, berlou a dlouhým pláštěm, jak rozdává dárky dětem. Je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých.

Svatý Mikuláš byl biskupem ve městě Myra. Přesto, že žil už před dávnými časy, může být svou každodenní laskavostí, dobrotou a štědrostí vzorem také nám všem. Jeho příklad nás učí nehledět jen na sebe a svá přání, ale vidět kolem sebe také lidi slabší, nemocné, osamělé, lidi v nouzi, zkrátka ty, kteří potřebují pomoc.

Svatý Mikuláš má svátek v neděli 6. prosince. Některé z vás ale možná navštíví už v sobotu večer ve vašich domovech. Zazpíváte mu písničku, možná povíte básničku a svatý Mikuláš vás jistě odmění nějakou drobností.

Věřím, že vás jeho návštěva i dáreček potěší. Také vy se můžete stát na chvíli takovým Mikulášem. Stačí někoho ze svého okolí potěšit. Zkusíte to?

Pokud budete mít náladu, nabízíme ještě pár aktivit, ve kterých sv. Mikuláše lépe poznáte.

Mladší děti

Legenda o sv. Mikulášovi (převzato ze stánek www.deti.vira.cz)

Starší děti

Dopis k zamyšlení (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Písnička (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Zde nabízíme odkaz na pěkný pořad České televize o postavě svatého Mikuláše a tradicích, které jsou se slavením jeho svátku spojené: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400001-mikulas/.

1. neděle adventní

Úkol pro tento týden: prohlédni si adventní kalendář. Můžeš si jej nechat vytisknout. Kalendář můžeš mít barevný, ale najdeš zde i verzi k vymalování. Podaří se ti během týdne splnit některý z úkolů, který je v kalendáři pro tebe připravený?

Poslechni si adventní příběh:

Zamyslete se nyní chvíli nad těmito otázkami

Milí rodičové a prarodičové a všichni ostatní, kteří máte při nedělní bohoslužbě vlastní děti nebo děti od sousedů, či úplně cizí vedle sebe v lavici, na klíně…

  • Jsou tam tyto ratolesti hodné?
  • Sedí v klidu, dávají pozor celou mši?
  • Nic je nedokáže rozptýlit?
  • Nezlobí a neposednost je jim cizí?
  • Neptají se: "Mami (taťko, babi, dědo), kdy už bude konec?"
  • Rozumí všemu, co se děje u oltáře během mše svaté?

Pokud jste na všechny výše uvedené otázky odpověděli kladně, tak nezbývá než vám gratulovat k zázračnému dítěti. Vy ostatní, však nezoufejte a čtěte dál.

Od září roku 2007 probíhají nedělní mše v 9.30 s katechezí pro děti

Co to znamená? Po evangeliu děti odejdou společně s katechetkou do oratoře. Tady se snažíme dětem přiblížit slavení mše svaté, vysvětlit jim čtení, evangelium. Po přinesení darů k oltáři se vrátí zpět do lavic.

Věříme, že se nám podaří děti vést tak, aby jejich víra byla znamením ochoty, lásky, úcty a pomoci druhým a staly tak dobrým příkladem pro ostatní. Povzbudit je, aby pro ně nedělní mše nebyla nutné zlo a začaly se do kostela těšit.

Aby katecheze měly smysl, byly přínosem, dovolujeme si i vás požádat o spolupráci. Ta spočívá především v zájmu o to, co si vaše dítě z katechezích odnáší, jestli se mu tam líbí, zda má do příště splnit nějaký úkol…

Na všechny děti ve věku od tří let (i mladší, pokud přijdou v doprovodu rodiče) se těší katecheté.

Fotografie